کاربردهای فرفورژه

کاربردهای فرفورژه

در گذشته طیف وسیعی از وسایل از اهن فرفوژه ساخته می شد. این ماده اکثرا برای ساخت میخ، نعل اسب، مهره و پیچ، پرچ، ریل و اتصالات راه اهن، لوله هایی برای حمل بخار و اب و همچنین برا ساخت آهن های تزئینی استفاده می شد. امروزه از آهن فرفوژه عمدتا برای مصارف تزئینی، ساخت دروازه های فلزی، نرده های اهنی، مبلمان باغ، سایر آهن آلات در فضای باز، مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختمان سازی
در کشور ما در نمای بیرونی ساختمان به ویژه برای درب،پنجره،نرده های بالکن و….. بیشترین استفاده از این سبک می شود.

مبلمان

در بیشتر طرح های پایه های مبلمان و یا دسته ی مبل ها نیز فرفورژه دیده می شود.

دکور خانه
فرفورژه به جزئیات خانه های ایرانی نیز نفوز کرده است به طوری که در طرح های ساعت دیواری، میزها و….. نیز به چشم می خورد.

گُل‌ نَرده یا همان فارسی‌ فِرفورژه (به فرانسوی: Fer Forgé) به معنی تغییر حالت دادن و فر وار نمودن میله کرد یا چند ضلعی آهنی که قسمت نوک فلز به تدریج و با چکش باریک شده و در طی چند مرحله گرم کردن در کوره آهنگری به یک قطعه فر خورده زیبا جهت استفاده در کارهای تزیینی تبدیل می‌شود. این صنعت بیشتر در ترکیه انجام می‌شود و فر فورژه از دو قسمت فر +فورژه تشکیل شده که هر کدام معنی مجزای دارد.

انواع فرفورژه

گل‌ نرده‌های برگی – فورجی – کوره‌ای – فرفورژه و انواع قطعات فورج (قلیانی و استارت‌ها) از انواع فرفورژه هستند.

  • درب ماشین‌ رو
  • در ویلایی
  • درب نفررو
  • نرده راه‌پله‌ های ساده و گرد
  • نرده های جان‌ پناه
  • حفاظ دور باغی
  • نرده ها یا سرنیزه روی دیواری
  •  حفاظ پنچره
  • نرده های جلو بالکن یا تراس

photo3

 

photo1

فواید استفاده از آهن فرفوژه

آهن فرفوژه نسبت به موارد دیگر در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد به همین دلیل بسیاری از دروازه ها، تزئینات آهن فرفوژه عتیقه در کلیسا و خانه های مدرن امروزه هنوز در شرایط بی نظیر هستند، مانند دروازه های فرفوژه، تزئینات مقبره در ابی وست مینستر، قدمت برخی از آنها از قرن ۱۳ میلادی است. آهن فرفوژه در حالت عادی برای جوشکاری می باشد. زیرا از فولاد یا آهن خالص قابل انعطاف است. بنابراین می توانید برای کارهای تزئینی ظریف یا مجسمه سازی انتخاب بهتری باشد. کارهای حفاظتی را می توان با همان مواد و تکنیک های مورد استفاده برای نمونه اصلی انجام داد. در حالی که انتهاب آهن فرفوژه برای قطعات جدید می تواند به حفظ روش های سنتی آهنگری کمک کند.

نحوه قیمت گذاری محصولات فرفورژه

محصولات فرفورژه در گذشته بسیار بیشتر از امروز مورد استفاده قرار میگرفته است. و تولیدات فرفورژه بیشتر از امروز داخل منازل قرار داشت. ولی امروزه بنا به دلایلی و قرار گرفتن مبلمان و تخت خواب و لوازم منزل مثل آینه کنسول، میز ناهار خوری، مبلمان، تخت خواب، میز تلویزیون، عسلی، ویترین، انواع ساعت، انواع شمعدان ها و… دیگر مصنوعات فرفورژه و سختی کار بسیار زیاد برای تولید این نوع اجناس باعث شده است. فرفورژه در زمره کالاهای لوکس قرار بگیرد. و موجب بالا رفتن قیمت های این نوع کالاها شده است. از طرفی هم به وجود آمدن کالاهای ماشین سازی و پایین آوردن قیمت به واسطه تولید انبوه، زحمت کم به واسطه دست ساز نبودن و تولید لوازم منزل پارچه ای مثل مبلمان و تخت با زیرساخت های ضایعات چوبی و روکش پارچه ای که بعضی اوقات از جنس های خوبی هم استفاده می شود. و پایین آوردن قیمت و هزینه ها توانسته اند جای خود را در منازل باز کند. و جایگذین کالای لوکسی مثل فرفورژه در منازل باشد. در کل قیمت گذاری روی این نوع کالا(فرفورژه) بنا به میزان پر کار بودن و کم کار بودن محصول که سبب زحمت بیشتر آهنگر هنگام تولید این محصول است می باشد.

18 % تخفیف
تخفیف های ویژه امروز
850,000 تومان
20 % تخفیف
تخفیف های ویژه امروز
تخفیف های ویژه امروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در هنر فرفورژه هیچ محدودیتی وجود ندارد

×

چطور میتوانم به شما کمک کنم ؟

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟